ترازو آزمایشگاهی

ترازو آزمایشگاهی در واقع ترازوی دقیق جهت اندازه گیری وزن اجسام و ماده ها می باشد. ترازو ازمایشگاهی از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی برای اکثر آزمایشگاه ها می باشد این ترازو ها باید بدون هیچگونه خطا یی باشد ترازو آزمایشگاهی دارای یک محفظه جهت توزین بوده تا در زمان وزن کردن، هوای محیط ترازو در توزین خلل ایجاد نکند  همانطور که گفته شد ترازو آزمایشگاهی بخاطر دقت بسیار بالا گاهی برابر با 00001/0گرم نیاز به محیطی بدون تاثیر هوا دارد. ترازوی آزمایشگاهی تنوع گسترده ای دارد اما ترازوی دیجیتال پیشرفته تر از بقیه ی مدل  ها می باشد.

کاربرد ترازو

ترازوهای آزمایشگاهی با توجه به نیاز هر آزمایشگاه می تواند دارای مدل های متفاوتی باشد، که لازم به ذکر است ترازو آزمایشگاهی دیجیتال، از سایر مدل های ترازو، به جهت حساسیت پیشرفته تر می باشد.زیرا از ترازوهای دیجیتال با دقت های 0.1 گرم به بالا، برای توزین مواد بسیار حساس و تاثیر گزار استفاده می شود، به همین دلیل اگر ترازو دچار خطا در اندازه گیری باشد، نتیجه آزمایش بطور کلی تغییر میکند

لینک تصویر

نکات قابل توجه در استفاده از ترازو

  • هرگز ترازو را در نزدیکی پنجره و یا در معرض نور خورشید قرار ندهید زیرا حرارت دقت اندازه گیری ترازو را پایین میاورد.
  • ترازو را در سطح صاف و بدون شیب قرار دهید.
  • از ریختن آب بر روی ترازو خودداری کنید.
  • ارتعاش ، رطوبت و لرزش دقت ترازو را کاهش میدهد.
  • بعد از روشن کردن ترازو مدتی صبر کنید و تا دستگاه ثابت شود سپس شروع به کار کنید.
  • کفه ترازو را به درستی بر روی دستگاه قرار دهید و از تراز بودن تراو مطمئن شوید.
  • قبل و بعد از عملیات توزین کفه ترازو را تمیز کنید.

جهت ایجاد یک محیط آزمایشگاهی امن و مطمئن، از تجهیزاتی همچون کمد نگهداری مواد شیمیایی، کمد نگهداری کپسول، میز کار کارشناسان و کمد لباس کارکنان استفاده می‌شود. از این رو اهمیت سکوبندی در آزمایشگاه به دلیل قابلیت پیشگیری از وقوع حوادث و صدمات جانی و مالی بسیار مهم است. این فرآیند، باعث می‌شود محیط کار برای کارکنان آزمایشگاه بهبود یافته و به طور کلی، ایمن‌تر شود.

برای خرید سکوبندی آزمایشگاهی و کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید به صفحه مربوطه از حکیم آزما تجهیز مراجعه نمایید.