مواد و لوازم مصرفی آزمایشگاهی

پارافیلم یک فیلم پارافینی پلاستیکی است که پشت آن را سطحی پلاستیکی در بر گرفته است پارافیلم ماده ای هادی، قابل انعطاف، مقاوم به آب، بی بو، نیمه شفاف و ترمو پلاستیک (گرما نرم) است.هم چنین از آن برای مهر و موم کردن بیشتر یک ظرف درب دار برای محافظت از آن در برابر آلودگی رطوبتی و هوایی برای نگه داری بلند مدت استفاده می شود.

parafilm

پلیت آزمایشگاهی ظروفی هستند دو جداره، که در جدار کوچک محیط کشت باکتری ریخته می شود و از جدار بزرگ به عنوان درب پلیت استفاده می شود.

plate

پوآر وسیله ای است که به انتهای پیپت [TE1] وصل می شود و برای ورود و خروج مایعات به پیپت مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه برای انتقال مایعات ( مکش مایعات ) از پوار استفاده می شود.

pouar

dastkesh1

dastkesh2

یکی از روش‌های معمول تزریق محلول‌های دارویی به بدن بیماران جهت کنترل و درمان بیماری آن‏ها، استفاده از سرنگ می‌باشد. در هنگام تزریق، مواد دارویی با انجام عمل مکش وارد محفظه‌ای شده و سپس به بدن موجود زنده تزریق می‌گردد. طبقه‌‌بندی‌های مختلف از نظر حجم، نوع نوک سرنگ، اجزا تشکیل دهنده سرنگ وجود دارد که حجم و نوع سرنگ دو مشخصه بسیار حائز اهمیت در معرفی و عرضه محصول در بازار می‌باشد. سرنگ‌ها را براساس حجم :

0.5، 1، 2، 2.5، 3، 5، 10، 20 و حتی 30 و 50 سی‌سی تقسیم‌بندی نمود.

براساس نوع نوک سرنگ، سرنگ‌ها به 4 دسته سرنگ‌های سرپیچ‌دار (لوئرلاک)، سرنگ‌های اسلیپ یا شیب 6 درصد، سرنگ‌های خارج از مرکز، سرنگ کاتتری تقسیم می‌شوند استفاده از سرنگ‌های اسلیپ و سرنگ‌های سرپیچ‌دار برای تزریق در انسان بسیار پرکاربرد می‌باشد.

sorang

 

سمپلرها یکی از مهمترین و پرکاردبرد ترین ابزار آلات مورد استفاده در تمامی بخش های  آزمایشگاه ها می باشند که جهت انتقال حجم کم و مشخص محلول یا مایعاتی  که نیاز به دقت زیاد دارند ، استفاده می شوند.

سمپلرها که گاهاً با نام پیپتور یا میکروپیپت خوانده می شوند در محدوده بین 0.2 تا 10.000 مایکرولیتر جهت استفاده در تکنیکهای بیولوژی مولکولی ساخته شده اند و از طریق مکش و جابجائی هوا  توسط بالشک های هوا  انتقال محلولها را انجام می دهند.

 

انواع سمپلر ها :

سمپلر ثابت : برای برداشتن حجم ثابتی از محلولها می باشد.

سمپلر متغییر: برای برداشت حجم های مختلفی از محلول ها می باشند.

sampler2

 

 

eynak1

eynak2

 

 

 

برای صاف کردن محلولها از کاغذ صافی استفاده می‌کنند . کاغذ صافی بدون خاکستر (Ashless) را از الیافی که با اسید کلریدریک  و اسید فلوئوریدریک شستشو داده شده و با آمونیاک‌ خنثی شده می‌سازند. کاغذ صافی باید دارای چنان بافتی باشد که کوچکترین ذرات رسوب را از خود عبور ندهد و در عین حال محلول را سریعا صاف‌ کند.

سه ‌نوع کاغذ صافی معمول ‌است :

بافت ریز: این کاغذ صافی برای صاف کردن رسوبهای خیلی ریز استفاده می‌کنند این فیلتر ها دارای بافت ریز با تخلخل 2 تا 3 میکرون و سرعت نسبتا پایین می باشد.

واتمن 42 و 44 و باند آبینمونه ای‌ از این نوع کاغذ صافی می باشد.

بافت متوسط: این کاغذ صافی برای صاف کردن رسوبهای حاوی دانه‌های متوسط استفاده می‌شوداین فیلتر ها دارای بافت نسبتا درشت با تخلخل 8 تا 10 میکرون و سرعت نسبتا بالا می باشد.

واتمن 40 و باند سفید نمونه ای از این نوع کاغذ صافی می باشد .

بافت درشت :این کاغذ صافی جهت صاف کردن رسوبهای دانه‌ درشت‌ و رسوبهای ژلاتینی مورد استفاده ‌قرار می‌گیرد این فیلتر ها دارای بافت درشت با تخلخل 20 تا 25 میکرون و سرعت بالا می باشد.

واتمن 41  و باند مشکی  نمونه ای از این کاغذ صافی می باشد .

safi

 

 

لام نئوبار چیست ؟

لام هموسیتومتر وسیله ای است  برای شمارش سلول های خونی استفاده می شود.

و شامل یک لام میکروسکوپ ضخیم میباشد که دارای کنگره های مستطیلی شکل میباشد که اتاقک ها را تشکیل میدهد .

این اتاقک ها با یک شبکه لیزر از خطوط عمودی حکاکی شده است. دستگاه با دقت ساخته شده است.

به طوری که منطقه محدود شده توسط خطوط شناخته شده است، و عمق اتاق نیز شناخته شده است.

با مشاهده یک منطقه تعریف شده از شبکه، تعداد سلولها یا ذرات را در یک حجم خاص مایع شمارش میشود بنابراین غلظت سلول ها را در مایع به طور کلی محاسبه میشود .

لام ( تیغه شیشه ای ) یک صفحه شیشه ای به شکل مستطیل و معمولا به ابعاد 5/2 * 5/7 سانتیمتر و ضخامت یک میلیمتر می باشد. لام آزمایشگاهی معمولا از جنس شیشه اپتیکی یا نوری ساخته می شود. این شیشه ها از جنس قلیای آهکی یا بروسیلیکات می باشند.

لامل چیست؟

لامل ( تیغک شیشه ای ) صفحه ایی شیشه ای نازک و کوچک معمولا به شکل چهارگوش یا گرد می باشد. ضخامت لامل ازمایشگاهی کمتر از 2/0 میلیمتر می باشد. لامل های چهارگوش معمولا به ابعاد 18*18 – 20*20 – 22*22 – 24*24 و 24*50 میلیمتر و لامل های گرد معمولا با قطر 18 میلیمتر تولید می شوند.

lam

 

 

لام و لامل آزمایشگاهی

لام چیست؟

لام ( تیغه شیشه ای ) یک صفحه شیشه ای به شکل مستطیل و معمولا به ابعاد 5/2 * 5/7 سانتیمتر و ضخامت یک میلیمتر می باشد. لام آزمایشگاهی معمولا از جنس شیشه اپتیکی یا نوری ساخته می شود. این شیشه ها از جنس قلیای آهکی یا بروسیلیکات می باشند.

لامل چیست؟

لامل ( تیغک شیشه ای ) صفحه ایی شیشه ای نازک و کوچک معمولا به شکل چهارگوش یا گرد می باشد. ضخامت لامل ازمایشگاهی کمتر از 2/0 میلیمتر می باشد. لامل های چهارگوش معمولا به ابعاد 18*18 – 20*20 – 22*22 – 24*24 و 24*50 میلیمتر و لامل های گرد معمولا با قطر 18 میلیمتر تولید می شوند.

lamel

 

 

لوله فالکون ( لوله سانتریفیوژ )

این لوله‌های یکبارمصرف از پلی‌پروپیلن شفاف ساخته شده‌اند و انتهای آنها مخروطی‌شکل است. لوله‌های مدرج مخروطی‌شکل در سایزهای مختلف جهت نگهداری نمونه و نیز استفاده در دستگاه سانتریفوژ طراحی شده‌اند و قابل اتوکلاو و فریزکردن می‌باشند. درب این لوله‌ها از نوع پیچی است. لوله‌های مخروطی شکل در برابر اکثر اسیدها و مواد شیمیایی رایج در آزمایشگاه‌ها مقاوم هستند.

falkon

 

 

mask1

mask2

 

 

میکروتیوپ

یکی دیگر از اقلام پرمصرف و متداول در آزمایشگاهها میکروتیوب می باشد که با توجه به کاربرد آن در اندازه های متفاوت  و به 2 صورت

استریل و غیر استریل  طراحی شده است.

 

 

 

نوک یا سر سمپلر قطعات پلاستیکی و یکبار مصرف هستن که به کمک آنها حجم دلخواه از مایع یا محلول مورد نظر برداشته می شود.

معمولا نوک سمپلرها از نظر اندازه با توجه به نوع و حجم  سمپلر که استفاده می شود به 3 دسته اصلی تقسیم می شوند.

 

انواع حجم های موجود  نوک سمپلربه شرح ذیل می باشد:

نوک سمپلر سفید : برای حجم های کمتر از 10 میکرولیتر

نوک سمپلر زرد : برای حجم های 10 تا 100 میکرولیتر 

نوک سمپلر آبی : برای حجم های 100 تا 1000 میکرولیتر

noksampler

 

payesampler

rakfalkon

rakloole

raknoksampler

krayotupe